Tokyo Olimpiyatları’nın bir kere daha ertelenmesi “imkansız”

Ocak 13, 2021 by Yorum yapılmamış

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Tertip Komitesi Lideri Mori Yoşiro, oyunların bir defa daha ertelenmesinin “imkansız” olduğunu söyledi.

Mori, komite ve tertip bünyesinde çalışan yaklaşık 3 bin 500 şahsa yönelik düzenlediği çevrim içi yeni yıl toplantısında, Tokyo Olimpiyatları’nın son durumunu kıymetlendirdi.

Turnuva hazırlıklarına yönelik çalışanları teşvik edici bildiriler veren Mori, Tokyo Olimpiyatları’nın salgın sebebiyle tekrar ertelenmesinin “kesinlikle imkansız” olduğunu savundu.

Bu ihtimalin “seçenek dışı” olduğunu ileri süren Mori, Japonya geneli Kovid-19 hadiselerinin seyrinin, turnuvaya deniz çok seyircinin kabul edilip edilmeyeceği kararını etkileyebileceğini belirterek, “Şubat ve Mart ortasında sıkıntı bir karar vermek zorunda kalacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Olimpiyat hazırlıklarının planlandığı üzere sürdüğünü kaydeden Mori, “Ufak bir kuşkumuz olsa her şeyi tesirler. Bu karanlık tünelden güçlerimizi birleştirerek birlikte geçeceğiz. Uzun gecelerden sonra bile sabah gelir. Tüm söyleyeceğim hazırlıklarımıza planlandığı üzere devam etmektir. Sevinç ve ümidi birçok beşere ulaştırabileceğimize inanıyorum.” diye konuştu.

Aktiflikte konuşan Tokyo Olimpiyatları Tertip Komitesi Üst Yöneticisi (CEO) Muto Toşiro da “Spor güçlüdür ve insanları tesirler. Misyonumuz ne olacağına değil, turnuvanın nasıl düzenlenebileceğine baş yormaktır.” tabirlerini kullandı.

Hafta sonu yapılan Kyodo anketinde, turnuvaya ait soruya iştirakçilerin yüzde 35,3’ü “iptal edilmeli”, yüzde 44,8’i ise “yeniden ertelenmeli” karşılığı vermişti.

Geçen yıl 24 Temmuz-9 Ağustos’ta yapılması planlanan ve salgın nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın, bu yıl 23 Temmuz-8 Ağustos düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir